Buy tickets

Festivalpass och klippkort

(för mer detaljerat program se meny till höger)

Festivalpass – Diamant = 45% rabatt!

Gäller för alla 22 festivalkonserterna (passet är personligt)
Pris: Vuxen 1900 kr (ord pris 3450 kr) Under 20 år 1200 kr (ord pris 2225 kr)
Boka ditt Festivalpass – Diamant redan nu klicka här 

Klippkort – Guld 12 = 30% rabatt!

Gäller för 12 biljetter vid valfria festivalkonserter (max 2 klipp/konsert)
Pris: Vuxen 1650 kr (ord pris 2400 kr) Under 20 år 1250 kr (ord pris 1800 kr)
Boka ditt Klippkort – Guld 12 redan nu klicka här  

Klippkort – Silver 8 = 20% rabatt!

Gäller för 8 biljetter vid valfria festivalkonserter (max 2 klipp/konsert)
Pris: Vuxen 1250 kr (ord pris 1600 kr) Under 20 år 950 kr (ord pris 1200 kr)
Boka ditt Klippkort – Silver 8 redan nu klicka här  

Klippkort – Brons 6 = 10% rabatt!

Gäller för 6 biljetter vid valfria festivalkonserter (max 2 klipp/konsert)
Pris: Vuxen 1050 kr (ord pris 1200 kr) Under 20 år 800 kr (ord pris 900 kr)
Boka ditt Klippkort – Brons 6 redan nu klicka här  

NYHET! – Klippkort – 7 Soppkonserter = 50% rabatt!

Gäller endast de 7 konserterna kl 12.15 (max 2 klipp/konsert)
Pris: Vuxen 350 kr (ord pris 700 kr) Under 20 år 150 kr (ord pris 350 kr)
Boka ditt  Klippkort – 7 Soppkonserter redan nu klicka här  

 

Enskilda biljetter

(för mer detaljerat program se meny till höger)

Sön.12/8

19.30 Dvorak Symfoni nr 9 – Aurora Symphony Orchestra (ASO) &
Johannes Gustavsson – dirigent. Boka direkt

21.30 Happy hour/Pubkonsert – All möjlig och omöjlig repertoar –
Auroraartister i en salig röra. Boka direkt

Mån.13/8

12.15 Soppkonsert/Kammarmusik/del 1 –
Internationella Auroraartister. Boka direkt

19.30 Operakväll med orkester Charlotte Hellekant mezzosopran & ASO &
Johannes Gustavsson – dirigent (VBG kyrka). Boka direkt

22.00 Gipsy music – Lakatos & friends.
Boka direkt

Tis.14/8

12.15 Soppkonsert/Kammarmusik/del 2 –
Internationella Auroraartister. Boka direkt

19.30 Stjärngala  Bach – dubbelkonsert, Carmen suite, Brahms – C.Hellekant, Viktor Tretyakov,
Andreas Brantelid, Éléonore Darmon, ASO. Boka direkt

22.00 Mästarnas mästare Tchaikovsky – Pianotrio, Strauss – Serenade – 13 blåsare,
K.Bogino, A. Margulis, P.Nyström, Zlata, Y.Gilad –dirigent.  Boka direkt

Ons.15/8

12.15 Soppkonsert/Kammarmusik/del 3 –
Internationella Auroraartister.  Boka direkt

19.30 Beethoven – Symf. nr 5 ,Brahms – Stråksextett – ASO &
J. Gustavsson, A.Margulis, S.Picard, T.Masurenko, R.Cohen (VBG kyrka). Boka direkt

22.00 Gipsy music – Lakatos & friends.
Boka direkt

Tor.16/8

12.15 Soppkonsert/Kammarmusik/del 4 –
Internationella Auroraartister.  Boka direkt 

19.30 Haydn – Cellokonsert, Schumann, Polenc – Andreas Brantelid, ASO &
J. Gustavsson,Zlata , U. Agnas, J.Bylund, M.Thompson. Boka direkt

22.00 Schumann -pianosonat, Blandad brassmusik –
P.Friis Johansson, U. Agnas, J.Bylund, M.Thompson.  Boka direkt 

Fre.17/8

12.15 Soppkonsert/Kammarmusik/del 5 –
Internationella Auroraartister. Boka direkt

19.30 Paganini Violinkonsert, Romeo & Juliet – Éléonore Darmon, ASO &
J. Gustavsson, T.Masurenko, K.Bogino. Boka direkt

22.00 Mozart´s Grand Partita – 13 blåsmusiker från hela världen,
dirigent Yehuda Gilad. Boka direkt

Lör.18/8

12.15 Soppkonsert/Kammarmusik/del 6 –
Internationella Auroraartister. Boka direkt

19.30 Mozart – kons, Schumann-kvartett, Bach-cello – Jakob Koranyi, ASO &
J. Gustavsson,T.Masurenko, A.Margulis, S.Picard, Zlata, Bogino. Boka direkt

22.00 Crazy Night! – Pubkonsert –
Musik: Ingen aning. Boka direkt

Sön.19/8

12.15 Soppkonsert/Kammarmusik/del 7 –
Internationella Auroraartister. Boka direkt

19.30 Tchaikovsky – Symfoni, Prokofiev – violinkonsert –
Viktor Tretyakov, ASO & J. Gustavsson. Boka direkt